Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 6jAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block3703
Lot5.49
QualifierC0609
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage833
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,500
30%
Improvement Value:$297,400
70%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+12.6%
2024$5,428+17.3%
2023$4,629+5.3%
2022$4,396+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft833DeedBook 9269, Page 2635Recorded1/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 5932, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1955