Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 7aAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block3703
Lot5.51
QualifierC0701
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
30%
Improvement Value:$315,100
70%
Total Assessment$450,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+12.6%
2024$5,751+17.3%
2023$4,904+5.3%
2022$4,657+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 9517, Page 4310Recorded6/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 8824, Page 1367

Property Built

Built

Year Built: 1955