Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 24Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Nov 9, 2005

Property Information

Block3603
Lot9.16
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage855
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,200
30%
Improvement Value:$303,900
70%
Total Assessment$434,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,542+8.5%
2024$6,031+26.1%
2023$4,784+15.4%
2022$4,147-3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 8541, Page 2578

Property Built

Built

Year Built: 1965