Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 5aAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block3703
Lot5.31
QualifierC0501
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage858
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
30%
Improvement Value:$290,300
70%
Total Assessment$414,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,964+12.5%
2024$5,300+17.3%
2023$4,519+5.3%
2022$4,290+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft858DeedBook 9366, Page 1447Recorded8/30/2019

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5726, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1955