Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 5jAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block3704
Lot2.47
QualifierC0509
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
30%
Improvement Value:$324,500
70%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,719+12.6%
2024$6,857+14.5%
2023$5,987+4.3%
2022$5,738+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9651, Page 9337Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 9527, Page 6628Recorded7/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920