Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit S1Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block3704
Lot2.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,200
30%
Improvement Value:$387,800
70%
Total Assessment$554,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+12.6%
2024$8,195+33.1%
2023$6,159+4.3%
2022$5,905+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9600, Page 1606Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9216, Page 4911NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,050DeedBook 9075, Page 8199Recorded8/5/2014

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 8326, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1920