Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 2bAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 3, 1989

Property Information

Block3704
Lot2.07
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage814
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
30%
Improvement Value:$250,600
70%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,961+12.5%
2024$5,297+29.4%
2023$4,092+4.3%
2022$3,923+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 4912, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1920