Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit 8bcAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 15, 2007

Property Information

Block3704
Lot2.72
QualifierC0802
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
30%
Improvement Value:$506,200
70%
Total Assessment$723,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,044+12.6%
2024$10,700+29.4%
2023$8,268+4.3%
2022$7,925+0.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$565,000
DeedBook 8659, Page 7180

Property Built

Built

Year Built: 1920