Skip to content

400 Deal Lake Dr Unit Ph2Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block3704
Lot2.81
QualifierC0810
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,000
30%
Improvement Value:$464,200
70%
Total Assessment$663,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+12.6%
2024$9,811+35.0%
2023$7,266+15.3%
2022$6,300-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 9586, Page 4482Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 9296, Page 1719Recorded7/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 8289, Page 7517

Property Built

Built

Year Built: 1920