Skip to content

1701 Park Avenue, Unit 1dAsbury Park, NJ 07712

Built 1909

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block3704
Lot3.04
QualifierC0104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,215
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
30%
Improvement Value:$475,400
70%
Total Assessment$679,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,076+6.4%
2024$10,408+32.4%
2023$7,861+5.3%
2022$7,464+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,215DeedBook 9073, Page 8789Recorded7/21/2014

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 8521, Page 638

Property Built

Built

Year Built: 1909