Skip to content

301 Eighth Avenue, Unit 5Asbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block4301
Lot6.05
QualifierC0005
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,167
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,100
30%
Improvement Value:$275,600
70%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,822+12.6%
2024$5,171-4.4%
2023$5,412+13.2%
2022$4,779-14.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 9499, Page 7969Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 9349, Page 8848Recorded5/28/2019

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 8510, Page 5130

Property Built

Built

Year Built: 1900