Skip to content

1615 Park Avenue Unit 3eAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block3707
Lot2.25
QualifierC0305
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
30%
Improvement Value:$443,400
70%
Total Assessment$633,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,109+17.7%
2024$7,741+23.8%
2023$6,254+10.4%
2022$5,667+9.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5894, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1963