Skip to content

321 Sunset Avenue Unit P6Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Feb 27, 1999

Property Information

Block3606
Lot10.50
QualifierC0706
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,700
30%
Improvement Value:$459,000
70%
Total Assessment$655,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+9.5%
2024$9,022+18.4%
2023$7,620+15.4%
2022$6,606+5.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 5811, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1960