Skip to content

1615 Park Avenue Unit 4bAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block3707
Lot2.30
QualifierC0402
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,400
30%
Improvement Value:$360,400
70%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+17.7%
2024$6,292+29.2%
2023$4,871+10.3%
2022$4,415+9.8%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,075DeedBook 9571, Page 1495Recorded1/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 8258, Page 9309

Property Built

Built

Year Built: 1963