Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 2fAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block3606
Lot10.18
QualifierC0306
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
30%
Improvement Value:$329,100
70%
Total Assessment$470,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+9.5%
2024$6,470+16.2%
2023$5,566+15.4%
2022$4,824+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 9603, Page 3475Recorded7/5/2022

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 8000, Page 7866

Property Built

Built

Year Built: 1960