Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 1fAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 17, 2022

Property Information

Block3606
Lot10.10
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,700
30%
Improvement Value:$351,500
70%
Total Assessment$502,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+9.5%
2024$6,911+27.3%
2023$5,429+15.4%
2022$4,706+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,071DeedBook 9620, Page 3431Recorded10/19/2022

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 8251, Page 8737

Property Built

Built

Year Built: 1960