Skip to content

1615 Park Avenue Unit 1bAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Oct 26, 2020

Property Information

Block3707
Lot2.06
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,200
30%
Improvement Value:$376,200
70%
Total Assessment$537,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+17.7%
2024$6,567+29.2%
2023$5,084+26.9%
2022$4,007+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 9455, Page 1135NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 8917, Page 2654

Property Built

Built

Year Built: 1963