Skip to content

1615 Park Avenue Unit 6gAsbury Park, NJ 07712

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2022

Property Information

Block3707
Lot2.51
QualifierC0607
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
30%
Improvement Value:$423,200
70%
Total Assessment$604,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,695+17.7%
2024$7,388+13.0%
2023$6,538+10.3%
2022$5,925+9.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 9290, Page 95Recorded5/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1963