Skip to content

1017 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block401
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SAL 1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,300
56%
Improvement Value:$232,200
44%
Total Assessment$527,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,111+24.0%
2024$6,541+23.8%
2023$5,285+6.9%
2022$4,944+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 9053, Page 5413Recorded1/27/2014

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8268, Page 3566

Property Built

Built

Year Built: 1920