Skip to content

1039 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2020

Property Information

Block601
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,700
39%
Improvement Value:$328,100
61%
Total Assessment$534,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,901+8.6%
2024$7,275+55.3%
2023$4,685-4.0%
2022$4,881+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 9426, Page 8906Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 9181, Page 5403NU CodeTitle correction (4)Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 9181, Page 5391NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 8641, Page 2199

Property Built

Built

Year Built: 1920