Skip to content

104 Ocean BlvdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block17
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM16

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,201,500
97%
Improvement Value:$42,700
3%
Total Assessment$1,244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,941-2.7%
2024$16,376-14.3%
2023$19,117-1.6%
2022$19,433+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 8743, Page 5028NU CodeFamily (1)Recorded10/16/2008

Property Built

Built

Year Built: 1965