Skip to content

6 Scenic CourtAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1956

Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block17
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$886,500
89%
Improvement Value:$105,900
11%
Total Assessment$992,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,338-0.1%
2024$15,355-11.4%
2023$17,321-1.9%
2022$17,655+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956