Skip to content

20 Highland PlAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2013

Property Information

Block17
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM17

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,245
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,200
80%
Improvement Value:$151,900
20%
Total Assessment$754,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,370+4.3%
2024$10,904-5.6%
2023$11,550-0.4%
2022$11,602+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,245DeedBook 8893, Page 777Recorded6/1/2011

Property Built

Built

Year Built: 1921