Skip to content

96 East Ave Unit 35Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0035
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description2NDFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
60%
Improvement Value:$109,300
40%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,864+9.0%
2024$3,546+32.5%
2023$2,676+3.8%
2022$2,578+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9643, Page 2502Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 8709, Page 9077

Property Built

Built

Year Built: 1969