Skip to content

96 East Ave Unit 38Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0038
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description2NDFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
57%
Improvement Value:$123,900
43%
Total Assessment$287,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+10.2%
2024$3,652+31.4%
2023$2,779+7.8%
2022$2,578+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9566, Page 404Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9388, Page 3525Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$48,868

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9266, Page 569NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969