Skip to content

96 East Ave Unit 95Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1970

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0095
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description2NDFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
55%
Improvement Value:$133,500
45%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,181+9.8%
2024$3,809+48.4%
2023$2,566+4.0%
2022$2,467+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9573, Page 2456NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/21/2022

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9264, Page 4774Recorded12/21/2017

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 8737, Page 4393

Property Built

Built

Year Built: 1970