Skip to content

16 Columbia AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1957

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 16, 1996

Property Information

Block41
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,552
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,100
72%
Improvement Value:$99,500
28%
Total Assessment$361,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,996+0.9%
2024$5,940-3.6%
2023$6,162-1.2%
2022$6,234+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 5483, Page 813Recorded3/1/1996

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5048, Page 903

Property Built

Built

Year Built: 1957