Skip to content

107 Memorial PkwyAtlantic Highlands, NJ 07716

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 8, 1993

Property Information

Block41
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageN12

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
ZoningO-R
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,500
65%
Improvement Value:$150,400
35%
Total Assessment$429,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+2.1%
2024$6,748-11.0%
2023$7,583-0.4%
2022$7,612+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5212, Page 665

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4732, Page 131