Skip to content

119 Memorial PkwyAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 2001
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 24, 2004

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class---
DescriptionQUICKY LUBE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,500
72%
Improvement Value:$177,600
28%
Total Assessment$642,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,190+3.0%
2024$9,898-12.8%
2023$11,346-1.2%
2022$11,479+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 8382, Page 8733Recorded7/17/2004

Property Built

Built

Year Built: 2001