Skip to content

8 Columbia AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1957

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Nov 12, 1999

Property Information

Block41
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningO-R
Sq Footage1,060
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,100
68%
Improvement Value:$125,300
32%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,077+0.9%
2024$6,022-3.5%
2023$6,239-0.3%
2022$6,256+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 5879, Page 300Recorded11/17/1999

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4898, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1957