Skip to content

67 Asbury AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1988

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block64
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,000
66%
Improvement Value:$168,300
34%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,159+3.9%
2024$7,850+5.4%
2023$7,449+0.1%
2022$7,440+3.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 9587, Page 7770Recorded3/31/2022

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5346, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1988