Skip to content

44 Central AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1905

Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,805
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,400
51%
Improvement Value:$378,000
49%
Total Assessment$774,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,863+3.1%
2024$11,509+6.8%
2023$10,772-0.2%
2022$10,799+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905