Skip to content

39 Seventh AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2002

Property Information

Block92
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,552
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,000
72%
Improvement Value:$173,200
28%
Total Assessment$615,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+3.9%
2024$8,350-1.4%
2023$8,467-0.2%
2022$8,487+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 5806, Page 966Recorded3/25/1999

Property Sale

Sale
$130,500

From:

To:

DeedBook 5471, Page 479Recorded1/4/1996

Property Built

Built

Year Built: 1945