Skip to content

31 Seventh AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block92
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,000
55%
Improvement Value:$357,400
45%
Total Assessment$794,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,597+2.7%
2024$11,288+0.2%
2023$11,265-0.5%
2022$11,318+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 9203, Page 880NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 8080, Page 4035Recorded1/31/2002

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4636, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1904