Skip to content

4 Sixth AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1952

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block92
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,000
76%
Improvement Value:$148,500
24%
Total Assessment$613,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,681+4.8%
2024$8,284+1.9%
2023$8,133-0.2%
2022$8,151+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,068DeedBook 9450, Page 9632Recorded10/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952