Skip to content

26 Sixth AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1,055,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block92
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$521,000
55%
Improvement Value:$429,400
45%
Total Assessment$950,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,442+2.1%
2024$13,170-10.6%
2023$14,739-0.6%
2022$14,832+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,055,000

From:

To:

DeedBook 9401, Page 5128NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded3/6/2020

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 8400, Page 1518Recorded9/13/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920