Skip to content

60 Fourth AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block93
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,056
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,900
64%
Improvement Value:$238,000
36%
Total Assessment$652,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387+0.4%
2024$8,354-4.1%
2023$8,711+0.9%
2022$8,634+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 8935, Page 4491Recorded3/2/2012

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 5374, Page 668

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4939, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1904