Skip to content

10 Fourth AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block93
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,144
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
48%
Improvement Value:$476,600
52%
Total Assessment$916,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,235-0.0%
2024$13,237-2.6%
2023$13,586-0.4%
2022$13,646+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 8143, Page 765Recorded9/9/2002

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,386DeedBook 5536, Page 467Recorded9/24/1996

Property Built

Built

Year Built: 1925