Skip to content

44 Fourth AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2002

Property Information

Block93
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,033
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,000
54%
Improvement Value:$338,800
46%
Total Assessment$736,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,423-0.5%
2024$10,477-4.3%
2023$10,953-0.3%
2022$10,982+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910