Skip to content

51 Ocean BlvdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1950

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 29, 2015

Property Information

Block93
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$830,700
76%
Improvement Value:$259,800
24%
Total Assessment$1,090,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,862+5.9%
2024$14,974-0.0%
2023$14,975-0.3%
2022$15,023+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,705DeedBook 9120, Page 9920Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 5479, Page 976NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/13/1996

Property Built

Built

Year Built: 1950