Skip to content

10 Second AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1896

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block96
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,000
68%
Improvement Value:$180,200
32%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,993+0.3%
2024$6,972-6.3%
2023$7,441+1.2%
2022$7,350+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 9267, Page 134Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$289,900

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 8784, Page 2098NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/8/2009

Property Sale

Sale
$288,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 8743, Page 9615NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/20/2008

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,620DeedBook 5954, Page 583Recorded7/17/2000

Property Built

Built

Year Built: 1896