Skip to content

42 Second AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
May 12, 1993

Property Information

Block96
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
56%
Improvement Value:$319,300
44%
Total Assessment$719,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,505+0.3%
2024$9,481-3.0%
2023$9,774+0.7%
2022$9,709+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5246, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1904