Skip to content

107 Cliff AveBradley Beach, NJ 07720

Built 2006

Last Sale Price
$412,500
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block13
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$676,500
53%
Improvement Value:$599,900
47%
Total Assessment$1,276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,234+5.0%
2024$10,701+7.6%
2023$9,948-0.9%
2022$10,039+4.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$412,500

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 8380, Page 1297Recorded7/10/2004