Skip to content

116 Newark AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1904

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 16, 2013

Property Information

Block13
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$724,700
50%
Improvement Value:$711,600
50%
Total Assessment$1,436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,496+4.3%
2024$11,977+8.4%
2023$11,052+4.4%
2022$10,584+35.6%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 9039, Page 8562Recorded10/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1904