Skip to content

501 Monmouth AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1919

Last Sale Date
Nov 5, 2024

Property Information

Block84
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$792,000
70%
Improvement Value:$346,900
30%
Total Assessment$1,138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,106+0.8%
2024$9,031+5.4%
2023$8,572-5.1%
2022$9,034+21.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919