Skip to content

503 Monmouth AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1926

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block84
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$727,400
72%
Improvement Value:$282,700
28%
Total Assessment$1,010,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+6.1%
2024$7,589+6.2%
2023$7,145-7.9%
2022$7,755+10.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 8984, Page 2503Recorded12/6/2012

Property Sale

Sale
$469,600

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 8805, Page 1393NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/9/2009

Property Sale

Sale
$569,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 8674, Page 270Recorded8/27/2007

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,410DeedBook 8572, Page 2778Recorded6/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1926