Skip to content

509 Monmouth AveBradley Beach, NJ 07720

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2015

Property Information

Block84
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$904,800
62%
Improvement Value:$558,700
38%
Total Assessment$1,463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,864+10.9%
2024$10,700+3.9%
2023$10,295-5.8%
2022$10,932+23.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004