Skip to content

5 Atlantic AveBradley Beach, NJ 07720

Built 2017

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block84
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,409
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$506,000
46%
Improvement Value:$587,100
54%
Total Assessment$1,093,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,983+3.7%
2024$8,663-0.1%
2023$8,672-5.6%
2022$9,188+11.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft396DeedBook 9123, Page 1876Recorded7/21/2015