Skip to content

278 BroadwayLong Branch, NJ 07740

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 29, 1998

Property Information

Block231
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionPOR-DO-SOL
Dwellings0
ZoningLBC
Sq Footage3,413
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,600
35%
Improvement Value:$497,400
65%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,631+6.6%
2024$9,976-10.5%
2023$11,146+0.1%
2022$11,140+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 5741, Page 870Recorded8/20/1998

Property Built

Built

Year Built: 1900