Skip to content

123 Oxonia AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2006

Property Information

Block702
Lot39
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
48%
Improvement Value:$222,300
52%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,223+11.7%
2024$5,573+31.7%
2023$4,230+13.2%
2022$3,738+7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904